Nedostatek Subutexu na černém trhu s sebou přináší vážná rizika

Uživatelé drog závislí na buprenorfinu zažívají v Praze těžké časy. Zejména množství tablet Subutexu, předepisovaného v rámci substituční léčby závislosti na opiátech, se na černém trhu v Praze za poslední týdny výrazně snížil. S nedostupností stoupla cena a zároveň i zdravotní rizika pro uživatele, kteří jsou na této látce závislí.

Dochází k situaci, kdy několik set injekčních uživatelů nemá a zoufale shání látku, na které jsou závislí. Cena 1/4 tablety Subutexu stoupla ze 100 Kč na 300 Kč a uživatel drog tak musí na opatření dávky získávat stále větší množství peněz.

Odborníci tak varují před možným nárůstem kriminality a zároveň riziky předávkování či šíření infekčních nemocí mezi injekčními uživateli. Ve chvíli, kdy narkoman svou dávku nemá, je totiž ochoten sáhnout po čemkoli - počínaje jinými, nebezpečnějšími opiáty a konče špinavou jehlou po komkoli. Podle Aleše Herzoga ze sdružení SANANIM jde z hlediska zdraví injekčních uživatelů o jednu z nejrizikovějších situací na drogové scéně za posledních několik let.

Pracovní skupina Rady MHMP vydala v reakci na vzniklou situaci pro uživatele drog 2000 varovných letáků "Subutexová krize".

Přehled dalších článků

1 2 3 4 5 ... 667 další >
 
Nadace České Spořitelny