Citlivá data a drogová clona

Zdroj: Adiktologie.cz | 04. 11. 2009 | autor: MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D. |

Minulý týden přikázal Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) jinému úřadu - tomu Státnímu pro kontrolu léčiv (SÚKL) - aby s okamžitou platností zastavil provoz tzv. Centrálního úložiště (elektronických) receptů, který do té doby běžel na podkladě několika zákonů a vyhlášek vlády a na podkladě rozhodnutí téhož ÚOOÚ z prosince 2008. Tehdy "údajový úřad" konstatoval, že Centrální úložiště je v souladu se zákony ČR a principy ochrany osobních dat.

SÚKL, "kontrolní úřad", uposlechl tehdy a úložiště spustil, a uposlechl i nyní a úložiště zastavil a zrušil; vzápětí se strhl mohutný mediální humbuk, vyjádřený palcovým titulkem "Narkomani berou lékárny útokem" (LN 27. října). S podivem je, že ten humbuk hlasitě živí především Česká lékárnická komora - ta, která napadla původní rozhodnutí ÚOOÚ z prosince 2008 a je tak za současný stav zodpovědná.

Lékárníci se popírají

Pochopit vzájemně se vylučující rozhodnutí "údajového úřadu" asi nelze; pro jeho současného ředitele Igora Němce je bizarní nevypočitatelnost životním stylem. K pochopení zdánlivě sama sebe popírajícího přístupu lékárníků však stačí znát kontext.

Pseudoefedrinové léky, na něž se média soustředila, tvoří zlomek procenta ze všech léků, které jsou v ČR každodenně vydány - a také jen zlomek procenta léků, které jsou vydány zcela zbytečně či přímo škodlivě. Snad jen marginálním jevem pak jsou v ČR léky, které v lékárnách vydány pacientům sice nejsou, ale jsou účtovány pojišťovnám.

Bez Centrálního úložiště nebude "kontrolní úřad" s to zmapovat první jev, na jehož masivnost a vysokou nákladnost poukazují všichni čeští zdravotníci. Nedokáže ale ani určit rozsah jevu druhého (účtování nevydaných léků), o němž se sice mezi zdravotníky často mluví, leč důkazy chybějí. Popsat a minimalizovat obojí patří mezi základní povinnosti kontrolorů; proto si je stát zřídil.

Centrální úložiště bylo zrušeno v době, kdy mnohem citlivější osobní a zdravotní data, než jaká shromažďoval SÚKL, sbírá v mnohem větším rozsahu zdravotní pojišťovna, pokrývající tři čtvrtiny občanů ČR, a kdy Centrální úložiště má starší bratříčky a bratrance ve Skandinávii, Británii i jinde. Lékárníkům se však "dívání pod prsty" z pochopitelných důvodů nelíbí. A o lékárnické prsty tady jde mnohem více než o osobní data nemocných. Důkazem je fakt, že Lékárnická komora i "údajový úřad" důsledně ignorují kompromisní návrh "kontrolního úřadu", podle nějž by se nesbírala data pojištěnců, ale pouze jejich "jedinečný identifikátor", tedy šifra, která by byla nerozluštitelně generována softwarem na straně lékáren. Kontroloři by tak byli schopni plnit své povinnosti, aniž by mohli identifikovat konkrétní osobu - možnost identifikovat konkrétní lék, lékárnu a lékárníka by nicméně zůstala zachována.

Léky na předpis nic neřeší

Na tento fakt a na tento návrh by se měly soustředit budoucí diskuse o osudu Centrálního úložiště dat. Extrémně účinná regulace pseudoefedrinových léků, jíž demonstroval SÚKL během léta, je sice pádným důkazem užitečnosti Centrálního úložiště, její dočasný výpadek by však neměl zastřít fakt, že za celým problémem jsou ekonomické zájmy lékárníků. Tyto zájmy nesdílí majitelé lékáren. Jejich Grémium jednoznačně podporuje Centrální úložiště v dosavadní podobě. Sluchu by nemělo být přáno ani tvrzením, že vše by vyřešil přesun daných léků na předpis. Nevyřešil: systém by nebyl o nic účinnější než ten dosavadní, ale významně by podražil. Zvýšila by se také pravděpodobnost epidemií díky šíření virových infekcí mezi lidmi s oslabenou imunitou v čekárnách lékařů.

Drogový humbuk je clonou, která odvádí pozornost. Jakkoliv coby bytostný liberál sympatizuji s nevolí lékárníků nad další institucí, jež jim chce vidět "pod pokličku," veřejný zájem jde proti nim. To se zdravotníkům stává. I proto, že to dokážou respektovat, je jejich společenský kredit tak vysoký.

Tomáš Zábranský - Autor je lékař a epidemiolog, působí jako vedoucí pro vědu a výzkum Centra adiktologie