Subutex: vysvobození ze závislosti, nebo droga na předpis?

Zdroj: MF Dnes | 12. 3. 2012 | autor: Ivana Karásková |

Látka se používá jako součást odvykací léčby narkomanů. Některým odborníkům však vadí, že ho lékaři předepisují bezhlavě. I na tento opiát totiž vzniká závislost a navíc se s ním obchoduje PRAHA Subutex má jako náhražková droga, kterou předepisují psychiatři, pomáhat narkomanům k vyléčení. Někteří odborníci však varují, že se rozšířil až příliš. A z pilulek, které mají pomoci překonat abstinenční příznaky po vysazení heroinu, se stala regulérní droga, s níž se čile obchoduje na černém trhu.
Někteří experti na léčbu závislostí nadále považují subutex za skvělého pomocníka, druzí však za zbytečnou berličku, na kterou rovněž vzniká návyk. Varují před psychiatry, kteří uživatelům heroinu předepisují subutex bezhlavě. „Setkávám se s pacienty, kterým už po krátké době užívání opiátů lékař nabídne subutex. Já se domnívám, že je vždycky lepší, když je klient motivován rovnou k abstinenci, než aby volil snazší cestu. U krátkodobé závislosti bych proto jeho nasazení zvažovala,“ míní Gita Pekárková, která se zabývá léčbou závislých žen v bohnické psychiatrické léčebně.
Také terapeutka Jarmila Honsová má za to, že by psychiatři neměli předepisovat subutex kdekomu. A těm, které léčí, by měli kontrolovat moč, aby bylo zřejmé, zda neužívají další opiáty. „Když pacienti dostanou možnost přejít přes subutex k abstinenci, často pak u něj zůstanou. Jinými drogami či alkoholem si pak doplňují euforii,“ míní terapeutka.
Mezi jinými experty má však subutex velké zastání. Jeho výhodou je takzvaný stropní efekt, kdy dvojnásobná dávka nemá dvojnásobný účinek, takže není riziko z předávkování jako u heroinu. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je vhodný pro beznadějné případy.
„Jsou lidé, kteří se bez drogy prostě neobejdou, třeba kvůli nějakému duševnímu handicapu. A subutex jim umožní, aby ve společnosti alespoň nějak fungovali,“ argumentuje. Zahraniční studie podle něj potvrdily, že lepší výsledky mají programy, kde abstinence není primárním cílem.

Lékař: Ať ho hradí pojišťovny

Tento názor sdílí vedoucí psychiatrického centra Sananim Jakub Minařík. „Když se někdo osmnáctkrát léčí a osmnáctkrát selže, další pokusy nemají smysl. Při celoživotním užívání subutexu může chodit do práce,“ míní lékař. Podle něj by subutex a další substituční látky měly hradit zdravotní pojišťovny, protože taková léčba vyjde daňové poplatníky levněji. Subutex je snadno dostupný i na černém trhu. Takto ho sháněla i Václava, když se pokoušela sama zvládnout závislost. S drogami žila třináct let. „Mně subutex neseděl. Nedělal mi euforii. Vnímala jsem ho jen jako náhražku. Jako by mi z těla vyháněl heroin, ale abstinenčních příznaků mě nezbavil,“ vypráví osmatřicetiletá servírka. Už osm měsíců se léčí v bohnické léčebně.
Subutex přece jen zařadila do rejstříku drog, které brala. Tabletku si raději rozpouštěla, přefiltrovala a natáhla do injekční stříkačky se studenou vodou. Jehlu podle ní preferuje většina narkomanů.
„Požitek, že vám látka koluje rovnou v krvi, je nenahraditelný. Jenže někdy není čas ani na odfiltrování pevných částic, což je riziko. Jedna kamarádka takhle zemřela na embolii plic, ucpalo jí to cévy,“ varuje žena.

Fakta o Subutexu

- Subutex je návyková psychotropní látka s podobnými účinky jako heroin.
- V roce 1978 se u nás začal používat jako lék na bolest.
- Experti odhadují, že je na něm v Česku závislých přes čtyři tisíce lidí. Závislost nastupuje pomaleji a je mírnější.
- Má takzvaný stropní efekt – dvojnásobná dávka nemá dvojnásobný účinek, takže není riziko z předávkování.
- Popularitu opiátu zvyšuje nízká cena. V lékárně přijde jedno balení o sedmi tabletách asi na 1 450 korun. Na černém trhu stojí denní dávka subutexu zhruba čtyři až pět stovek (o víkendu i dvakrát tolik), u heroinu jsou to asi 4 tisíce korun.