Kraj dal zastaralému projektu osm milionů

Zdroj: MF Dnes | 21. 2. 2012 | autor: Pavel Eichler |

Vedení Středočeského kraje už třetí rok neslyší výtky lékařů, kteří se zabývají prevencí a léčbou drogové závislosti. Takzvaný protidrogový vlak vyjede i letos díky osmi milionům z hejtmanství Davida Ratha.

Na středočeské koleje vyjede i letos takzvaný protidrogový vlak, projekt Revolution Train, který má školáky v kraji varovat před drogami. O jeho prospěšnosti odborníci na tuto problematiku pochybují od roku 2006, kdy byla multimediální souprava představena. Přesto Středočeský kraj provoz protidrogového vlaku za poslední dva roky podpořil už 15 miliony korun.
Další štědrý grant pro jeho provozovatele Nadační fond Český vlak zastupitelé schválili koncem loňského roku. „Počítáme s podporou vlaku i v letošním roce, zastupitelé již schválili dotaci osm milionů korun,“ sdělila MF DNES mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. V porovnání s částkami, kterými úřad, v jehož čele stojí David Rath (ČSSD), podporuje jiné organizace zabývající se protidrogovou problematikou, je to mnohonásobně vyšší suma. Například Zařízení sociální intervence dostalo necelého půl milionu korun.

„Drogy brát nebudu“

„Vedení Středočeského kraje je s tímto projektem velmi spokojeno. Jde o moderní a efektivní formu protidrogové prevence. Jeden takový vlak je daleko účinnější než deset přenášek na toto téma,“ vysvětluje Mascheková, proč si kraj projektu Revolution Train tak považuje. „Máme desítky kladných ohlasů jak ze strany vedení škol, tak i studentů,“ dodala mluvčí.
Mascheková má pravdu v tom, že školáci a jejich pedagogové si návštěvu chválí. MF DNES nahlédla do závěrečné zprávy Nadačního fondu Český vlak o cestě multimediální soupravy po kraji. „Celý projekt mě hodně zaujal. Nejvíc na mě zapůsobil squat a autonehoda. Určitě drogy nikdy brát nebudu,“ slíbil ve zprávě anonymní školák z Čáslavi.
Odborníci na závislosti, kterým MF DNES prezentaci třetího cyklu zkušebního provozu projektu Revolution Train ukázala, na vyhodnocení projektu nenechali nit suchou. Největší námitky mají vůči zpracování, které podle nich neodpovídá realitě. Školáci totiž mimo jiné procházejí squatem, v představě provozovatelů protidrogového vlaku nejčastějšího prostředí narkomanů. „To, že squat smrdí, se dá snad studentům sdělit levněji. Navíc stále nechápu, proč do toho tahat prevenci užívání drog, které se typicky berou v navoněném a stylovém prostředí nočních klubů či na house party golden kids,“ namítá lékař Pavel Kubů, který před časem realizoval projekt Tanec a drogy.
Podle něj jde jen o „super kšeft“, ne o skutečný boj proti drogám.

Středočeští zastupitelé navíc poslali miliony na účet neprůhledného Nadačního fondu Český vlak, aniž by věděli, do jakých měst lokomotiva soupravu čtyř vagonů přitáhne. „Plán trasy ještě dáváme dohromady,“ přiznal jeho ředitel Tomáš Bartoš.
A podle čeho se Bartoš s kolegy rozhodují, kde uspořádají projekci pro školáky? Překvapivě ne podle toho, jak region trápí drogová problematika. „Vybíráme si taková města, kde jsme ještě nebyli. Důležitou roli hrají i České dráhy, protože pro přejezd potřebujeme půl dne,“ uvedl Bartoš.
Podle opoziční zastupitelky Dagmar Nohýnkové (ODS) to přesně ilustruje přístup Středočeského kraje k prevenci drogové závislosti. „Systémově se tím nezabývá nikdo, komise byla před časem rozpuštěná, žádný oficiální orgán nyní na kraji neexistuje. Když o tom promluvím na zastupitelstvu, nikdo mě neposlouchá,“ tvrdí Nohýnková.
Podobně mluví i lékař Pavel Kubů. „Kraj i školy si odškrtnou, že mají splněno, děti se radují, jak se ulily ze školy. Prevence, ale i sémantika dostává dost na frak,“ nebere si servítky Kubů.
V loňském roce se Revolution train navíc pohyboval na hraně legálního provozu. Drážní úřad mu totiž nevydal povolení jezdit po kolejích. Čelí také žalobě od původního autora Pavla Tůmy