Britští odborníci volají po limitech substituční léčby

Britská Národní agentura pro léčbu zneužívání omamných látek (NTA) chce striktně omezit délku metadonové substituční léčby.

Ve svém stanovisku k plánu na období 2010/2011, zveřejněném minulý týden, mj. uvádí, že v případě léčby metadonem ve věznicích by měla existovat jasná pravidla, jak dlouho bude odsouzenému droga předepisována. Podobné limity chce pak v budoucnu zavést i pro standardní formy léčby.

Nový manuál pro substituci ve věznicích jasně definuje případy, kdy lze metadon či buprenorfin nasadit. Jde např. o vězně, kteří byli odsouzeni na krátkou dobu a je u nich předpoklad nástupu do léčby po propuštění. Substituční léčba by až na výjimky neměla být poskytována odsouzeným s délkou trestu nad půl roku.
Agentura se tak snaží reagovat na dlouhodobou kritiku, že současné strategie léčby závislých nejsou dostatečně efektivní - např. uznávané Centrum pro sociální spravedlnost (Centre for Social Justice) ve své zprávě uvádí, že jen 4 % lidí opuštějících léčbu je "čistá". Nová doporučení NTA tak navazují na vládní strategii, která před substitucí upřednostňuje především léčbu abstinenční.

Přehled dalších článků

<předchozí 1 ... 23 24 25 26 27 ... 722 další >