EU potřebuje společný boj proti obchodu s drogami a výměnu informací

Britská Sněmovna lordů již věnuje pozornost protidrogové strategii Evropské unie připravované pro období 2013 - 2020. Zpráva zveřejněná 16. března hodnotí přínosy i slabiny současné strategie pro léta 2005 – 2012.

Zdůrazňuje, že princip subsidiarity se osvědčil, protože situace v jednotlivých zemích se výrazně liší; aplikace protidrogové strategie by tudíž měla i nadále zůstat v kompetenci  každého členského státu. EU by k tomu měla vytvářet metodický rámec, a to na základě systematického sběru, vyhodnocování a šíření odborných informací i zkušeností jednotlivých zemí, což již úspěšně činí centrum EMCDDA. Mezi příklady různých přístupů k národní protidrogové politice v rámci EU jsou zmíněny i zkušenosti z Česka.
 
Společná protidrogová politika EU by pak měla být zaměřena konkrétněji než dosud, a to zejména na problémy, pro jejichž řešení je výrazným přínosem mezinárodní spolupráce. Podle Britů jde především o boj proti obchodování s drogami, pro jehož efektivitu je koordinovaný postup v rámci EU klíčový.

 

Zprávu Sněmovny lordů k evropské protidrogové strategii najdete zde.