Koho volit: Drogy

Autor: Aleš Herzog, SANANIM | 14. 10. 2013 |

Zeptali jsme se politických stran na jejich názory v oblastech, v nichž se pohybují nízkoprahové služby. Odpověděly tyto politické strany: ČSSD (Michaela Marksová Tominová), Hnutí ANO (Jana Hanzlíková), ODS (Lenka Kohoutová), KDU-ČSL (Jan Bartošek), KSČM (Jiří Dolejš), SPOZ (Vladimír Kruliš), Strana Zelených (Jan Žáček), TOP 09 (Martina Týblová).

Jak vnímáte problematiku závislostí na drogách u občanů ČR? Jaké jsou aktuální problémy a jejich možná řešení, která budete prosazovat?

ČSSD: Pro uživatele jsem především pro prevenci, zejména na školách, pro represi jsem především v případě drogových dealerů. Pro děti a mladé lidi mi připadá nejúčinnější besedovat s lidmi, kteří byli/jsou závislí, v kombinaci s nějakým velmi realistickým dokumentárním filmem. Podle mého názoru se za posledních vlád preventivní akce naprosto zanedbaly, z médií to vypadá, jakoby drogy u nás problém nebyly... Jinak do nich počítám i alkohol a cigarety a co se týče kouření, jsem pro úplný zákaz v restauracích.

Hnutí ANO: Problematiku závislosti na drogách vnímáme jako jedno z aktuálních témat, kterým je třeba se zabývat. Jsme přesvědčeni, že je úkolem státu aktualizovat protidrogou politiku, tak, aby odpovídala potřebám terénu. Za stěžejní považujeme vytvoření koncepce, která bude klást důraz na  preventivní přístup,  ale zároveň  zaručí provázanost a prostupnost  péče a služeb v rámci sekundární a terciální prevence.

Aktuální problémy:
- špatná dostupnost zdravotnické péče pro osoby drogově závislé (především v případech, kde je spojeno i s bezdomovectvím)
- problém s nezaměstnaností a s bydlením této cílové skupiny
- problém nejistého financování a podpory sociálních služeb, které poskytují péči této cílové skupině

Řešení:
- vytvoření účelné a provázané koncepce
- zajištění lékařské péče – především praktického lékaře, stomatologa
- podpora financování sociálních služeb – především terénních programů, nízkoprahových center, doléčovacích center, poradenství přímo pro cílovou skupinu a pro jejich rodiny
- podpora zaměstnanosti formou sociálních podniků
- řešení sociálního bydlení, které bude v kompetenci obce
- upravit systém protidrogové prevence ve školách – spolupráce s neziskovými organizacemi, které pracují s uvedenou cílovou skupinou

ODS: Uživatelů nealkoholových drog sice podle posledních žebříčků ubylo, ale stále to nejsou čísla, kterými bychom se mohli chlubit. Největší problémy vidím v tom, že místní samosprávy často podceňují terénní práci, která spočívá v monitoringu závislých, sběru a výměně aplikačních nástrojů, stejně jako testování na nemoci postihující komunitu uživatelů nealkoholových drog. Kandiduji sice do Poslanecké sněmovny, což je zákonodárná instituce, ale pokud budu úspěšná, navážu na spolupráci s pražským magistrátem a jsem připravena fungovat jako mediátor mezi jednotlivými neziskovými organizacemi a právě vedením příslušného odboru na magistrátu. Jsem přesvědčena, že zlepšení situace přinese právě součinnost a dobrá spolupráce místní samosprávy s neziskovým sektorem. Podobné diskuze jsem vedla i v minulém poslaneckém období.

KDU-ČSL: V úvodu bychom chtěli zdůraznit, že uvedené sociální jevy neexistují sami o sobě a odděleně, většina z nich se prolíná a proto i návrhy řešení se mohou opakovat. Většina uvedených jevů má svůj původ v tom, lidé se dostávají do obtížné sociální situace, kterou neumí řešit a která může vést k tomu, že nejprve přijdou o zaměstnání, posléze o bydlení, následně se dostaví i další sociální problémy, které končí i poruchou zdraví a onemocněními. Proto je třeba hledat komplexní řešení.
Pokud se týká drogových závislostí, bezdomovectví a onemocnění HIV a hepatitidami, je třeba klást velký důraz na primární prevenci. Následně při vzniku patologické situace podporovat řešení, která povedou ke zmírnění a k případnému návratu sociálně vyloučených osob zpět do běžného života. Úloha státu je v takovém případě zejména v oblasti legislativní, samotná opatření by potom měla být na obcích a organizacích, které mají k takové činnosti oprávnění. Obecně lze říci, že je zapotřebí velkého posílení sociální práce.
Pokud se týká drogově závislých, podporujeme všechna opatření a projekty zaměřené na prevenci vzniku drogově závislých, dále podporujeme činnost organizací, které jsou zaměřené na terciální prevenci drogových závislostí, včetně řešení financování těchto služeb.

KSČM: Považujeme drogy za velmi závažný sociální problém, který je třeba řešit kombinací preventivních a represivních opatření.  V této oblasti tradičně akcentujeme snahu o maximální možnou protidrogovou prevenci a s ní spjatou osvětu pro co nejširší veřejnost, ať již jde o legální, anebo ilegální návykové látky. V otázce represí souhlasíme s co nejtvrdším potíráním organizovaného drogového zločinu a jsme pro jasné rozlišování míry závažnosti jednotlivých drogových deliktů. Podporovali jsme, mimo jiné, zpřesnění (novelizaci) seznamu drog vzhledem k inovacím na tomto trhu. Specielní otázkou je financování protidrogové politiky a s tím spojené odborné posuzování účinnosti aktivit jednotlivých aktérů.
Ve straně probíhá diskuse i o tématech jako je míra tolerance k reklamám na tzv. legální drogy či otázky spotřební daně z tabáku či alkoholu. Základem je důslednější postih nelegálních aktivit – aktuálně v souvislosti s metylalkoholovou aférou. Pokud jde o otázky dekriminalizace držení pro osobní potřebu, popř. zdravotní využití tzv. měkkých nelegálních drog (marihuana), tak na to není jednotný názor. KSČM tudíž žádné nové řešení jako celek neprosazuje. Proti legalizaci a komercionalizaci těchto drog jsme i nadále.
Vzhledem k tomu, že státní struktury nejsou vždy schopny proniknout k nejrizikovějším skupinám, má smysl se i nadále věnovat zástupcům občanské společnosti (neziskovým organizacím) poskytujícím tzv. nízkoprahové služby.

SPOZ: Problematiku všech druhů závislosti vnímáme jako velké ohrožení integrity naší společnosti. Závislost na drogách je dlouhodobý celospolečenský problém. Jsme realisti a víme, že můžeme jen účinně omezovat devastační následky na zdraví, morální a sociální dopad na společnost. Budeme prosazovat co nejpřísnější postih pro distributory a dealery drog. Další prioritou jsou preventivní vzdělávací a osvětové programy, přednášky, kampaně a přednáškové turné. Prevence, i když je to nejnáročnější složka protidrogových opatření, je klíčovým faktorem při omezení konzumace drog. U péče o závislé je nutné zabezpečit dostatek zdravotních a asistenčních kapacit, jako i u odvykání a adaptační pobyty. Se státními zařízeními a organizací budeme podporovat práci neziskových a dobrovolných organizací.

Strana zelených: Problém závislosti bývá zveličován ve vztahu k ilegálním drogám. Přitom daleko zásadnější je závislost na drogách legálně dostupných, které lze koupit v restauracích, obchodech a lékárnách. Zelení se zasazují o posílení osvěty o rizicích spojených s drogami, jednak mezi lidmi obecně a dále specificky mezi zdravotníky. Obraz vnímání drog v populaci je pokřivený. Esencí toho je zákaz užívání konopí v kontrastu k téměř nekontrolovanému šíření alkoholu. Základem řešení by měla být kontrola distribuce především legálně dostupných drog.

TOP 09: Závislost na drogách je jedním z podstatných rizikových faktorů rozvoje společnosti. Nechceme kriminalizovat užívání drog, chceme se důrazně zasadit o podporu prevence,  terénní práce, léčby, ale také vymáhání práva.  Jde nám o vyvážený a pragmatický přístup řešení dané problematiky tak, jak je to běžné v řadě států Evropské unie např. v Německu, Nizozemí, Portugalsku nebo Velké Británii. Podle nás je problematika závislostí multidisciplinární a samozřejmě je také přirozenou součástí sociální práce, která je v kompetenci obcí. Stát má v této oblasti přispívat především metodicky a zahrnout tuto problematiku do koncepce sociální práce. Důležitá je účinná spolupráce sociálních pracovníků obcí s neziskovým sektorem, který je klientům obvykle nejblíže a umí s nimi účinně pracovat.

Naši poslanci společně s dalšími zákonodárci:
1. Zařadili na seznam návykových látek dalších 33 nových drog (z. 106/2011 Sb.). Jde o nově používané látky, u nichž zatím není jasné, jak moc jsou pro lidské tělo nebezpečné. Ale je zde vážné riziko, že mohou trvale poškodit zdraví.
2.Vepsali po vzoru Německa a Švédska do právního řádu tzv. analytický princip.  (z.233/2013 Sb.). Pokud se nyní prokáže v krvi řidiče ilegální droga nebo její metabolity, považuje se za ovlivněného návykovou látkou.

Jsme si vědomi nedostatků v oblasti zajištění sítě adiktologických služeb a jejího podfinancování a toto chceme ve spolupráci s neziskovým sektorem, kraji a dalšími odpovědnými autoritami řešit.
Takřka neřešitelným problémem se staly drogy také pro Romy. Závislost pak způsobuje nejen sociální, zdravotní a trestněprávní propady, ale také dochází k potlačování rodinných zvyků, tradic a hierarchie, na kterých si tato menšinová komunita vždy zakládala a na kterých stála.
Za neúspěch lze též považovat nedokončenou novelu zákona 379 ochraně před škodami působenými návykovými látkami.

Další otázky a odpovědi najdete na serveru Streetwork.cz.

Přehled dalších článků

Novým šéfom úradu boja proti drogám a kriminalite bude Jurij Fedotov

Zdroj: TASR | 9. 7. 2010 |

Protidrogová politika zpřísní distribuci alkoholu mladistvým

Zdroj: ČT 24 | 1. 7. 2010 |

Vládní trojkoalice chce maximálně chránit nekuřáky

Zdroj: Parlamentní listy | 29. 6. 2010 |

<předchozí 1 ... 153 154 155 156 157 ... 161 další >