Prioritou nové britské protidrogové strategie je léčba

Místo snižování rizik spíše maximální podpora léčby pro všechny motivované uživatele. Tak by se dala shrnout hlavní priorita nové britské protidrogové strategie, jejímž mottem je "život bez drog" a filozofií zodpovědnost jednotlivce za to, zda se jde ze závislosti léčit. Na rozdíl od předchozích vládních návrhů, které počítaly se snižováním podpory lidem, kteří léčení odmítají, nakonec strategie navrhuje naopak jistý způsob odměňování uživatelů drog v léčbě.

V rámci té má jít v první řadě o celkové uzdravení a návrat jedince do společnosti. Substituční léčba by měla podle vládního materiláu být pro většinu uživatelů pouze první, případnou fází léčby, nikoli tou jedinou a poslední. Poskytované služby se mají zároveň ve vyšší intenzitě zaměřit také na oblasti, které uživatele drog nejvíce trápí a často jsou překážkou k úspěšné léčbě - rodinné zázemí, trestnou činnost, bydlení, zaměstnání. Současně chce vláda vytvořit síť profesionálních poradců z řad bývalých uživatelů, tzv. 'Recovery Champions'. Větší pravomoce dává vláda do rukou místním komunitám, v přípavě je také pilotní projekt zavádějící platby pro organizace na základě výsledků.

Co se týče omezování nabídky, strategie slibuje nekompromisní přístup proti dealerům a zamítá legalizaci drog jako jedno z možných řešení drogové problematiky. V úvodním slově ministryně vnitra Theresy May se mj. dočteme, že takový model zcela opomíjí šíři problému a důsledky užívání drog nijak neřeší.

Dokument 'Reducing demand, restricting supply, building recovery: supporting people to live a drug-free life' ke stažení ZDE.

Zajímavé komentáře nabídl např. Guardian či Telegraph.

Přehled dalších článků

WHO vytáhla do boje proti škodlivému užívání alkoholu

Zdroj: České Noviny | 24. 5. 2010 |

V Německu schválili substituční léčbu diamorfinem

Zdroj: RP Online | 18. 3. 2010 |

Volte mě a zlegalizuju marihuanu, hlásá kandidát ODS

Zdroj: Novinky.cz | 13. 5. 2010 |

<předchozí 1 ... 155 156 157 158 159 ... 161 další >