Eurobarometr - Postoje Evropanů k alkoholu

Spotřeba alkoholu v Evropě je na přibližně na stejné úrovni jako před čtyřmi lety. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, který pro Evropskou komisi realizoval TNS Opinion & Social.

Z průzkumu, který byl realizován v říjnu 2009 a zúčastnilo se jej 27 tisíc respondentů, vyplývá, že 72 % Evropanů konzumuje alkohol alespoň jednou týdně a 14 % dokonce denně. Češi se pohybují ve většině kategorií pod průměrem EU.
Takzvanému "binge drinking", tedy nárazovému opíjení se do němoty v co nejkratším čase (pro tento průzkum definováno jako 5 a více drinků při jakékoli příležitosti) holdují hlavně mladí lidé ve věku 15-24 let, přičemž někteří se takhle dle průzkumu "baví" každý týden. Naopak denní konzumace alkoholu je mnohem častější u lidí starších 55 let, kde odborníci varují především před zvýšeným rizikem chronických onemocnění.


Povědomí a informovanost lidí o zdravotních rizicích spojených s konzumací alkoholu se různí - 97 % dotázaných ví možném poškození jater, méně jsou pak lidé informováni o riziku onemocnění rakovinou. Češi mají v tomto ohledu ve srovnání s ostatními zeměmi EU tendenci vliv alkoholu na zdraví podceňovat. ČR je kupříkladu až na samém cípu EU v informovanosti občanů o tom, že pití alkoholu může poškodit plod.

V postojích k alkoholu za volantem jsou Evropané poměrně nekopromisní (většina z nich považuje řízení pod vlivem za riskantní) nicméně např. pouze 27 % z nich zná povolený limit alhokolu v krvi pro řidiče ve své zemi. 14 % Evropanů by také např. i v případě konzumace více než dvou drinků usedlo za volant již po dvou hodinách, kdy může být dle autorů stále alkohol v krvi přítomen (a promile v krvi by zároveň přesáhlo povolené limity ve většině zemí).

Special Eurobarometer 331: EU citizens` attitudes towards alcohol ke stažení zde (formát pdf).

Přehled dalších článků

Cigarety by měly stát 400 korun, píše se ve studii o kouření

Zdroj: Český rozhlas | 18. 7. 2010 |

Z prodeje cigaret plynou do státního rozpočtu desítky miliard ročně, ovšem na druhé straně léčba nemocných kuřáků zase desítky miliard ze systému odčerpává.

Po rozchodu mozek zažívá stejné abstinenční příznaky jako při užívání drog

Kouření rodičů škodí zdraví dětí, potvrdil mezinárodní výzkum

Zdroj: iDnes.cz |

Na zdraví dětí negativně působí nejen život v kouřící rodině, ale také kouření budoucích matek během těhotenství a dokonce i kouření otců před početím.

<předchozí 1 ... 116 117 118 119 120 ... 125 další >