Extáze může být dobrým lékem. Po USA to chtějí prokázat i Britové

Zdroj: The Guardian | 30. 9. 2011 |

Britští vědci chtějí navázat na americký experiment, který prokázal možnosti využití MDMA v terapii psychaitrických pacientů. Lékaři v Jižní Karolíně provedli výzkum na skupině 20 pacientů s diagnózou posttraumatického šoku vyvolaného sexuálním zneužíváním či týráním v dětství.

Dvanácti z nich byla před konzultací s terapeutem podána MDMA, sloučenina známá z tablet extáze. Zbylí pacienti dostali jen placebo. Výsledky byly jednoznačné: do dvou měsíců dosáhlo významného zlepšení 83 % pacientů, kteří absolvovali terapeutická sezení podpořená MDMA, zatímco ve skupině pacientů na placebu to bylo jen 25 %. Látka neměla na pacienty žádné významné vedlejší účinky, umožnila však vrátit se k zážitkům, které byly příčinou nemoci, a hovořit o nich s terapeuty, což před aplikací MDMA postižení nedokázali. Vědci ve Velké Británii hodlají výzkum rozšířit o skenování činnosti mozku po užití MDMA. Až dosud nebyly takové experimenty v Británii možné; aplikaci MDMA coby léku brání její zařazení mezi zakázané psychotropní látky. Britští psychiatři jsou však přesvědčeni, že zneužívání uživateli drog by nemělo bránit tomu, aby byla MDMA legálně a kontrolovaně užívána v medicíně. Proto usilují o získání grantu na výzkum MDMA v léčbě posttraumatického šoku.

Podrobnosti zde.

Přehled dalších článků

Lysohlávky pomáhají nevyléčitelně nemocným od úzkostí

Eurobarometr - Postoje Evropanů k alkoholu

Spotřeba alkoholu v Evropě je na přibližně na stejné úrovni jako před čtyřmi lety. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, který pro Evropskou komisi realizoval TNS Opinion & Social.

Analýzy potvrzují spojitost mezi kouřením a rakovinou prostaty

<předchozí 1 ... 118 119 120 121 122 ... 124 další >