Interaktivní instalace varuje francouzské vysokoškoláky před drogami

Prožitek stavů podobných těm, jimiž prochází uživatel drogy, umožňuje putovní expozice připravená jako součást protidrogové strategie francouzské vlády na léta 2008 - 2011, jejíž cesta byla zahájena 30. března v Paříži.

Výstavní projekt vznikl ve spolupráci francouzského ministerstva kultury a komunikace, meziresortní komise pro boj s drogami a toxikomanií MILDT a tvůrčí skupiny Cochenko a je určen především studentům vysokých škol uměleckých směrů. Ukazuje se, že i tito vzdělaní mladí lidé mají o návykových psychoaktivních látkách a jejich nebezpečnosti zkreslené představy.Výstava oslovuje především smysly, což podle tvůrců expozice návštěvníkům umožňuje získat osobní zkušenost obdobnou prožitku změn vnímání po užití drogy, uvědomit si rizika spojená s jejich opakovaným užíváním i to, že od požitku k závislosti není daleko.

Expozice vytvořená ze speciálního průhledného sklobetonu je zabudována do mobilního kontejneru, který je rozčleněn do tří částí propojených tubusem. Každý prostor představuje určitou fázi procesu užívání drog, jíž odpovídá vizuální a zvuková instalace, velikost prostoru i interaktivní reakce na pohyb a jednání návštěvníka. V první části expozice návštěvník prožije pohodu a uvolnění vyvolané útulným prostorem, teplým světlem a příjemnými zvuky. Poté se dostane do druhého prostoru, který se rychle zužuje do spirály, v níž návštěvník ztrácí kontrolu nad svým pohybem i možnost jakékoli cílevědomé reakce. Ty se obnoví teprve po obtížném úniku do třetí části expozice, kde má příležitost uvědomit si rizika absolvovaného procesu a sdílet své zážitky s dalšími návštěvníky. Od tohoto principu je odvozen i název výstavy - Le Chantier Créatif de Prévention Partagéé (Tvůrčí dílna sdílené prevence).

Tvůrci výstavy zdůrazňují, že projekt vznikl v přímé spolupráci s cílovou skupinou, jíž je určen. Nejprve byli vysokoškoláci na webu projektu a Facebooku vyzváni k zasílání námětů na formu výstavy a poté proběhl na uměleckých vysokých školách konkurs na kreativní řešení expozice. Tento přístup je podle autorů zárukou jak zájmu studentů o putovní výstavu, jejíž instalaci si mohou francouzské vysoké školy objednat, tak i účinnosti této formy protidrogové prevence.

Někteří odborníci ovšem považují výstavy zaměřené na prevenci, které útočí na smysly a návštěvníky jen straší, za překonané a neefektivní. Debata na toto téma se objevila i v Česku v souvislosti s váznoucím projektem protidrogového vlaku, jehož sponzorem je Středočeský kraj. Jak informovala 29. března ČT24, Revolution Train, který se měl rozjet již v září 2007, má v dubnu 2011 jen dva vagóny z plánovaných osmi a nečinně stojí v depu nádraží Praha - Bubny poté, co absolvoval pouze krátkou zkušební jízdu.

Další informace zde.

Přehled dalších článků

<předchozí 1 ... 7 8 9 10 11 ... 537 další >