Rostliny v psychofarmakologii I.

Zdroj: Psychologie dnes 6/2010 | 2. 6. 2010 | autorka: Zdeňka Navrátilová |

Používání léčivých rostlin provází lidstvo po celou jeho historii a i v dnešní době, přes velký rozvoj syntézy nových léčiv, mají látky z rostlin a od nich odvozené látky v medicíně velký význam. Své využití nacházejí i v psychiatrii.

Účinné látky z rostlin se využívají buď přímo, nebo jako výchozí látka pro získání nové látky, která je méně toxická pro organismus nebo má výhodnější farmakokinetické parametry (vlastnosti určující např. rychlost vstřebávání, rychlost dosažení maximální koncentrace v cílovém orgánu, biologickou přeměnu na jiné látky - metabolity, rychlost a způsob vyloučení látky z organismu). Zhruba 40-50 % moderních léků pochází z přírodních zdrojů či byly od přírodních látek odvozeny.
Psychofarmaka jsou léčiva, která působí na centrální nervovou soustavu a ovlivňují psychické procesy. Mění duševní stav i rozpoložení pacienta, ale nemění jeho charakterové vlastnosti. Různé látky spadající do této skupiny léčiv se užívají u řady psychiatrických poruch, jejich zavedení do praxe zcela změnilo postavení psychiatrického pacienta ve společnosti. Některé látky jsou však používány i z nemedicínských důvodů a na některé psychoaktivní látky vzniká závislost.

NOOTROPIKA A KOGNITIVA

Nootropika zlepšují metabolismus nervových buněk, odstraňují volné radikály, některá také rozšiřují mozkové cévy, a tím zvyšují prokrvení mozku. Používají se při cévních mozkových příhodách a akutních intoxikacích a u dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí. V kombinaci s kognitivy se používají také k léčbě demencí. Kognitiva zlepšující kognitivní funkce (vnímání, pozornost, paměť, myšlení a řeč), mají příznivý účinek na ubývající intelektové funkce ve stáří. Mezi nootropiky a kognitivy neexistuje ostrá hranice.

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)
Dvoudomý opadavý strom pocházející z Číny s klínovitými listy, často rozdělenými ve dva laloky. Listy byly již od starověku využívány v tradiční čínské medicíně. Jinan obsahuje více než 100 farmakologicky účinných látek, nejdůležitější jsou terpenoidní látky ginkgolidy a bilobalidy a flavonoidy. Jinan zlepšuje prokrvení mozku, působí vychytávání volných radikálů a inhibuje agregaci krevních destiček. Působí proti únavě, ztrátě paměti a poruchám koncentrace. Používá se i jako doplňkový lék k léčení Alzheimerovy choroby. Z jinanu se vyrábí standardizovaný extrakt EGb761, který je součástí řady léčivých přípravků (např. Tanakan, Tebokan, Gingio). Extrakt z jinanu je také v mnoha potravních doplňcích. V současné době se však objevují zprávy, které účinnost ginkga zpochybňují.

Vinca minor (brčál menší)
Vytrvalá bylina s dlouhými podzemními výběžky, květy má modré. Z nadzemních částí brčálu se získává alkaloid vinkamin, z něj se poté semisynteticky vyrábí alkaloid vinpocetin, který je pro léčbu vhodnější. Přípravky se používají při poruchách prokrvení mozkové tkáně, např. při poruchách paměti, řeči či hybnosti. Vinpocetin je obsažený např. v přípravku Cavinton.

Physostigma venenosum (kalabarské boby, puchýřnatec jedovatý)
Roste v tropické západní Africe kolem Guinejského zálivu. Je to vytrvalá liána s trojčetnými listy a červenými květy. Využívají se zralá semena, která obsahují fysostigmin a další alkaloidy.
Kalabarské boby byly využívány k rituální jurisdikci - ke zjišťování viny nebo zda byla vyšetřovaná osoba čarodějnice či posedlá ďáblem. Oběť požila nápoj připravený z bobů, pokud jej vyzvracela a přežila, byla nevinná, pokud zemřela, byla prokázána vina. Fysostigmin působí jako inhibitor acetylcholinesterázy, a tím zvyšuje koncentraci acetylcholinu v mozku. Součástí Alzheimerovy demence je mimo jiné nedostatek acetylcholinu v mozku, a tak zvýšení jeho množství zpomaluje progresi choroby. Fysostigmin má malou terapeutickou šíři a krátký biologický poločas, proto byly syntetizovány příbuzné látky s výhodnějšími vlastnostmi. Syntetický derivát rivastigmin se používá k léčbě Azheimerovy choroby, obsažen je v přípravku Exelon.

Galanthus nivalis (sněženka podsněžník)
Obsahuje alkaloid galantamin, který působí jako inhibitor acetylcholinesterázy, navíc působí jako agonista na nikotinových acetylcholinových receptorech. Používá se zejména k léčbě Alzheimerovy choroby, v České republice je registrován např. přípravek Reminyl.

Huperzia serrata (vranec pilovitý, "čínský mech")
V tradiční čínské medicíně je používána k léčbě horečky. Obsahuje alkaloidy huperzin A a B, A je několikanásobně účinnější. Huperzin působí jako inhibitor acetylcholinesterázy v mozku, brání odbourávání acetylcholinu. V Číně je schválen jako oficiální léčivo proti Alzheimerově chorobě. V USA je testován jako potenciální protijed proti některým nervovým jedům. Huperzin A je v malém množství obsažen i v našem původním druhu Huperzia selago (vranec jedlový).

STIMULANCIA

Stimulancia jsou látky způsobující urychlení psychomotoriky a odstranění únavy, snižují také chuť k jídlu. Mají různý mechanismus účinku. Využívají se k terapii narkolepsie, obezity a hyperkinetického syndromu u dětí. Nejsou vhodná k léčbě deprese ani únavy. Použití stimulancií je omezené, protože vyvolávají závislost. Stimulancia jsou často zneužívána jako drogy.

Efedrin
V tradiční čínské medicíně se používá zejména Ephedra sinica (chvojník čínský), ale efedrin obsahují i další druhy rodu Ephedra. Chvojník obsahuje alkaloidy efedrin a pseudoefedrin. Efedrin má výrazné stimulační účinky na centrální nervový systém, ovlivňuje i dýchání a kardiovaskulární systém. Pseudoefedrin je součástí některých léků na nachlazení, kde slouží k uvolnění ucpaného nosu (např. Modafen, Paralen Plus, Nurofen Stopgrip). Tyto přípravky jsou zneužívány k výrobě drogy pervitinu (metamfetinu).

Kofein
Kofein je purinový alkaloid obsažený zejména v rostlinách: Coffea arabica (kávovník), Theobroma cacao (kakaovník), Camellia sinensis (čajovník), Ilex paraguayensis (maté), Cola acuminata, C. nitida (kola) a Paullinia cupana (guarana). Kofein je jedna z celosvětově nejrozšířenějších legálních drog, používá se pro svůj stimulační účinek. Používá se také k zesílení účinku analgetik, např. s paracetamolem a guaifenesinem je součástí přípravku Ataralgin, s kyselinou acetylsalicylovou přípravku Acylcoffin. Kofein pro medicínské účely se dnes vyrábí hlavně synteticky.

Kokain
Stimulační účinek má kokain obsažený v rostlině Erythroxylum coca (rudodřev koka). Koka roste v Andách v Jižní Americe, kde se již 5000 let užívá k odstranění únavy, zvýšení fyzického výkonu a snížení pocitu hladu. Zejména v Peru a v Bolívii je široce rozšířené žvýkání listů, listy koky jsou také součástí čajových směsí. Kokain byl izolován v roce 1859, byl používán jako první lokální anestetikum zejména ve stomatologii. Od kokainu jsou odvozeny další látky používané jako lokální anestetika - např. xylokain, lidokain a trimekain. Kokain je často zneužíván jako droga se stimulačním účinkem, aplikuje se šňupáním, ústy nebo intravenózně. V místě aplikace snižuje kokain prokrvení a jeho šňupání může způsobit až perforaci nosní přepážky. Kokain vyvolává silnou psychickou závislost.

o autorce: Zdeňka Navrátilová (1978) je absolventkou Přírodovědecké fakulty UK, obor biologie se zaměřením na botaniku. Pracuje na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty UK.

Převzato z Psychologie dnes

Přehled dalších článků

<předchozí 1 2 3 4 5 ... 538 další >