EMCDDA: Výroční zpráva za rok 2010

Výroční zpráva EMCDDA přináší přehled situace v oblasti drog ve 27 členských státech EU, v Chorvatsku, v Norsku a v Turecku. Dokument čerpá z údajů o dospělé populaci ve věku 15 až 64 let, které jednotlivé země poskytly za rok 2008.

Jako nadále nejproblematičtější uvádí zpráva užívání heroinu - přestože je situace celkově stabilní, má užívání této drogy stále největší podíl na nemocnosti a úmrtnosti. Konzervativní odhad počtu problémových uživatelů opiátů v Evropě činí 1,35 milionu.

Další obavou, na kterou zpráva poukazuje, je nárůst počtu úmrtí v souvislosti s užíváním kokainu. Aktuálne je každý rok v Evrope hlášeno zhruba 1 000 takových úmrtí. Ve Spojeném království vzrostl přitom v letech 2003 až 2008 počet případu uvádějících kokain jako příčinu smrti na dvojnásobek (ze 161 na 325).

Dalším trendem je pak přetrvávající výskyt legálních drog - látek vytvářených s úmyslem kontrolované látky nahradit. Jen v loňském roce bylo oficálně zaznamenáno 24 nových syntetických drog, což je v rámci jednoho roku rekordní počet.

Česká republika má v rámci EU hned několik prvenství - tradičně je zde nejvyšší prevalence užívání metamfetaminu (v posledním roce 1,7 %). V roce 2008 byl počet problémových uživatelů metamfetaminu odhadován na přibližně 20 700 - 21 800, přičemž Česká republika i nadále zůstává jednou z mála zemí (společně ještě se Slovenskem), kde se pervitin dle EMCDDA užívá problémově. ČR navíc hlásí, že vzrůstá počet žen nastupujících léčbu, zvláště v mladších věkových skupinách.
(Tématu užívání amfetaminů je věnována zvláštní publikce Problémové užívání amfetaminu a metamfetaminu v Evropě)

Druhé prvenství se týká marihuany - míra užívání konopí mezi mladými dospělými (15-34 let) je v Česku nejvyšší v Evropě (28 procent).

Výroční zpráva EMCDDA za rok 2010 ke stažení zde.