NMS: Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v ČR v r. 2009

Zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy obsahuje nejnovější souhrnné informace o drogové situaci v ČR a je zpracována na základě údajů z roku 2009, zčásti i s přesahem do r. 2010. Aktualizuje tedy obrázek o užívání drog v ČR, jehož mezinárodní srovnání obsahuje zpráva EMCDDA o drogové situaci v Evropě.

Hlavní trendy drogové situace a opatření protidrogové politiky v ČR v roce 2009

- Užívání drog v dospělé populaci je na vysoké úrovni; nejvyšší míry vykazuje užívání konopných drog.
- Prevalence užití konopných drog v posledním roce mezi českými dospělými dosahuje hodnot 11-15 %, extáze 3-4 %, pervitinu do cca 1,5 % a kokainu cca 0,5 %.
- Střední hodnota odhadovaného počtu problémových uživatelů opiátů a pervitinu meziročně výrazně vzrostla na cca 37,4 tisíc - došlo k nárůstu počtu uživatelů pervitinu i opiátů.
- Kraji s nejvyšším počtem problémových uživatelů drog a zároveň s nejvyšším počtem uživatelů opiátů jsou Hl. m. Praha a Ústecký kraj. Zatímco na území hlavního města počet problémových uživatelů drog poprvé od r. 2005 poklesl, v Ústeckém kraji se odhadovaný počet problémových uživatelů zvýšil.
- Byl zaznamenán nárůst uživatelů drog v léčbě napříč různými typy zařízení včetně substituční léčby. Průměrný věk uživatelů drog v kontaktu i v léčbě se dále zvýšil. U žadatelů o léčbu činil téměř 26 let.

- V nízkoprahových programech se dlouhodobě zvyšuje počet distribuovaných jehel a stříkaček. V roce 2009 bylo distribuováno téměř 4,9 mil. kusů injekčních jehel a stříkaček, přičemž v kontaktu s nízkoprahovými programy bylo cca 70 % problémových uživatelů drog.
- Výskyt HIV a virové hepatitidy typu C mezi injekčními uživateli drog je stále relativně nízký - promořenost HIV je stále hluboko pod 1 % a virovou hepatitidou typu C 20 až 40 %. Přetrvává však poměrně nízký počet testů na HIV a virové hepatitidy provedených uživatelům drog. Je patrný rostoucí trend výskytu syfilis.
- Přetrvává nízký počet smrtelných předávkování drogami, v meziročním srovníná mírně vzrostl na 49 případů. Po několika letech nulového výskytu byl zaznamenán výskyt tří případů smrtelného předávkování (novými) syntetickými drogami.
- Uživatelé drog se podílí odhadem na 20 % všech zjištěných trestných činů, nejčastěji se jedná o krádeže. Odhadem 18 % trestných činů je každý rok spácháno pod vlivem alkoholu a 2 % pod vlivem nealkoholových drog.

- Podle odhadů drogového trhu se v ČR v r. 2008 (nejnovější dostupná data) spotřebovalo téměř 19 tun konopných drog, 4,7 mil. tablet extáze, 1 mil. kusů LSD, 4,4 tuny pervitinu a 1,3 tuny heroinu.

- Účelově určené výdaje z veřejných rozpočtů na protidrogovou politiku v r. 2009 dosáhly celkové částky 607,5 mil. Kč. Ze státního rozpočtu šlo 375,4 mil. Kč (meziroční pokles u všech resortů kromě MPSV a NPC), z krajů 172,6 mil. Kč (výrazný pokles byl zaznamenán ve Středočeském kraji) a od obcí 59,5 mil. Kč.
Na léčebné programy přitom připadlo 177 mil., na harm reduction 175 mil., na primární prevenci 54 mil. a na následlenou péči 32 mil. korun. Výdaje na represi činily 154,7 mil. Kč.
V r. 2010 se pokles státních finančních prostředků plánovaných zejména na dotace v oblasti prevence, léčby, harm reduction a resocializace ještě prohloubil - týká se to zejména rozpočtu RVKPP a ministerstva zdravotnictví.

Výroční zpráva o stavu ve věcech drog v ČR v r. 2009 ke stažení ZDE.

Přehled dalších článků

<předchozí 1 ... 27 28 29 30 31 ... 82 další >