Eurobarometr - Postoje Evropanů k alkoholu

Spotřeba alkoholu v Evropě je na přibližně na stejné úrovni jako před čtyřmi lety. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, který pro Evropskou komisi realizoval TNS Opinion & Social.

Z průzkumu, který byl realizován v říjnu 2009 a zúčastnilo se jej 27 tisíc respondentů, vyplývá, že 72 % Evropanů konzumuje alkohol alespoň jednou týdně a 14 % dokonce denně. Češi se pohybují ve většině kategorií pod průměrem EU.
Takzvanému "binge drinking", tedy nárazovému opíjení se do němoty v co nejkratším čase (pro tento průzkum definováno jako 5 a více drinků při jakékoli příležitosti) holdují hlavně mladí lidé ve věku 15-24 let, přičemž někteří se takhle dle průzkumu "baví" každý týden. Naopak denní konzumace alkoholu je mnohem častější u lidí starších 55 let, kde odborníci varují především před zvýšeným rizikem chronických onemocnění.


Povědomí a informovanost lidí o zdravotních rizicích spojených s konzumací alkoholu se různí - 97 % dotázaných ví možném poškození jater, méně jsou pak lidé informováni o riziku onemocnění rakovinou. Češi mají v tomto ohledu ve srovnání s ostatními zeměmi EU tendenci vliv alkoholu na zdraví podceňovat. ČR je kupříkladu až na samém cípu EU v informovanosti občanů o tom, že pití alkoholu může poškodit plod.

V postojích k alkoholu za volantem jsou Evropané poměrně nekopromisní (většina z nich považuje řízení pod vlivem za riskantní) nicméně např. pouze 27 % z nich zná povolený limit alhokolu v krvi pro řidiče ve své zemi. 14 % Evropanů by také např. i v případě konzumace více než dvou drinků usedlo za volant již po dvou hodinách, kdy může být dle autorů stále alkohol v krvi přítomen (a promile v krvi by zároveň přesáhlo povolené limity ve většině zemí).

Special Eurobarometer 331: EU citizens` attitudes towards alcohol ke stažení zde (formát pdf).

Přehled dalších článků

Výsledky léčby - klinické výsledky a ekonomické dopady

Velmi špatný start: kouření, těhotenství a diabetes

Při odvykání kouření hraje roli 221 genů

Zdroj: www.nova.cz | autor: Eva Šimková

Pohlížet na kuřáka, který se marně snaží zbavit závislosti na nikotinu, jako na slabocha, jemuž chybí pevná vůle, je sice běžné, nicméně naprosto scestné. Stejně jako v jiných případech se i v tomto hlásí o slovo genetická výbava každého jedince, jež rozhoduje o tom, zda odvykací proces bude snadný nebo zhola nemožný.

<předchozí 1 ... 118 119 120 121 122 123 další >